Opakowania bez Bisfenolu A (BPA Free)

Bisfenol A (BPA) jest związkiem organicznym stosowanym do produkcji poliwęglanów oraz żywic epoksydowych o szerokim spektrum zastosowań. Znajdziemy go w prawie wszystkich plastikowych produktach w tym w takich które mają kontakt z żywnością np: plastikowych opakowaniach, torebkach foliowych, plastikowych butelkach, szczoteczkach do zębów, kosmetykach i wielu innych produktach. Jest również składnikiem żywic epoksydowych używanych do wytwarzania metalowych puszek do żywności (np. z kukurydzą, groszkiem, napojami).

Na podstawie badań stwierdzono związek obecności Bisfenolu A z następującymi schorzeniami: otyłością, spadku poziomu testosteronu, zaburzenia libido i problemy z erekcją, chorób serca, cukrzycy typu 2, nowotworów (w tym raka piersi),  zaburzenia funkcjonowania hormonów tarczycy i wiele innych.

BPA do przewodu pokarmowego może się przedostać 3 drogami:

  • pokarmową – BPA jest składnikiem materiałów użytych do produkcji różnego rodzaju opakowań. Może być uwalniany podczas podgrzewania, mycia, gniecenia i odkształcania opakowań.
  • oddechową – stwierdzono podwyższony poziom BPA w moczu pracowników fabryk gdzie stosuje się BPA w procesie produkcyjnym
  • poprzez skórę – wchłaniają go np kasjerki podczas dotykania paragonów ponieważ znajduje się na powierzchni papieru do drukarek termicznych

Na podstawie regulacji prawnych BPA zostało wykluczone z zawartości opakowań przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. We Francji Bisfenol A został także wykluczony z zawartości wszystkich opakowań będących w kontakcie z żywnością.

Chcesz kupić opakowania metalowe nie zawierające Bisfenolu A ? Skontaktuj się z nami.

Na podstawie http://badania.net